Stavba či rekonstrukce ve výškách. Kdy se vám vyplatí půjčit si lešení a kdy pracovní plošinu?
Každý, kdo se pouští do stavby či větší rekonstrukce domu, chalupy nebo i jen dílčích úprav, dříve či později narazí na potřebu pracovat bezpečně a efektivně ve výškách. Běžné štafle či žebříky mají své limity a pro rozsáhlejší nebo výškově náročnější úkony přestávají stačit. Na scénu pak přichází lešení a pracovní plošiny.
Pro jednorázové či občasné projekty je jejich nákup často neekonomický a logisticky náročný. Právě tehdy se stává klíčovým partnerem specializovaná půjčovna. Kdy se ale vyplatí sáhnout po lešení a kdy je výhodnější pracovní plošina?
Klasikou pro práce na fasádě, jako je zateplování, aplikace nové omítky, natěračské práce, opravy či montáž střešní krytiny, okapů nebo třeba čištění rozsáhlých prosklených ploch, je bezesporu lešení.
Hlavní výhodou lešení je, že s ním vytvoříte stabilní a bezpečné pracovní plochy, které umožňují pohyb více osob současně i odložení potřebného materiálu a nářadí přímo v místě práce.
Pronájem lešení se vyplatí zejména v situacích, kdy plánujete práce na větších plochách po delší dobu. Typickým příkladem může být renovace fasády. Zároveň jsou lešení vhodná, pokud potřebujete zajistit bezpečný přístup pro více osob najednou nebo práce vyžaduje manipulaci s objemnějším nebo těžším materiálem ve výšce. Pamatujte však na to, terén kolem objektu musí být dostatečně rovný a stabilní pro postavení lešení.
Půjčovny nabízejí různé typy lešení, lehké hliníkové konstrukce pro menší akce až po robustní ocelové či modulární systémy pro náročnější projekty. Profesionální půjčovna lešení vám nejen poradí s výběrem vhodného typu a potřebného množství, ale často zajistí i odbornou montáž a demontáž.
Potřebujete se rychle a bezpečně dostat do specifické výšky, například ořezat větve stromu zasahující do střechy, vyčistit ucpané okapy, instalovat anténu, satelit, venkovní jednotku klimatizace nebo provést drobnou opravu na fasádě či střeše na těžko přístupném místě? V takových případech je vhodnější než lešení pracovní plošina.
Pracovní plošina se vyplatí, plánujete bodovou práci nebo práce v různých výškách, které vyžadují časté přesuny nebo je potřeba překonat překážky na zemi, kam by se lešení stavělo obtížně.
Při používání pracovní plošiny je kladen důraz na rychlost nasazení a ukončení práce a je vhodná pouze pro situace, kdy pracuje jedna, maximálně dvě osoby s menším množstvím nářadí.
Existuje několik základních typů plošin. Nůžkové plošiny jsou ideální pro práce přímo nad základnou stroje, typicky na rovném a pevném podkladu, a nabízejí velkou pracovní plochu koše. Teleskopické či kloubové plošiny nabídnou velký stranový dosah a schopnost dostat se i nad překážky. Jejich výhodou je rychlost, flexibilita a schopnost dosáhnout i tam, kam by se lešení stavělo složitě, draze, nebo by to nebylo vůbec možné.
Volba mezi lešením a pracovní plošinou tedy závisí především na charakteru, rozsahu a délce trvání práce, přístupnosti terénu a počtu pracovníků. Pro dlouhodobější práce na celé fasádě bude pravděpodobně vhodnější lešení, pro rychlé, bodové zásahy ve výškách zase plošina.
Hlavní výhodou pronájmu, ať už lešení nebo plošiny, je především výrazná úspora nákladů oproti pořízení. Odpadají starosti se skladováním, údržbou, povinnými revizemi a certifikacemi, které jsou u těchto zařízení nezbytné pro bezpečný provoz. Pokud si zvolíte pronájem plošiny Boels, můžete se spolehnout, že vám společnost vždy dodá zařízení v perfektním technickém stavu, splňující všechny bezpečnostní normy.
Zjistili jsme, že k blokování reklam používáte rozšíření :(
Podpořte nás prosím deaktivací blokování reklam.