Jak se projevuje nedostatek vlákniny?
Vláknina je pro správné fungování našeho těla a zejména pak našeho trávení nesmírně důležitá. Co nám hrozí, pokud jí nepřijímáme dostatek? Můžeme se vlákninou předávkovat? A kde najít nejvíce vlákniny a zajistit našemu tělu to nejlepší?
Náš střevní mikrobiom nedokáže bez vlákniny správně fungovat. Vláknina hraje velmi důležitou úlohu v našem trávení a může nám také pomoci s hubnutím. Rozlišujeme dva typy vlákniny, z nichž každý nám pomáhá s něčím jiným. Vláknina rozpustná ve vodě nás dokáže pořádně zasytit. Pokud tedy konzumujete potraviny bohaté na tento typ vlákniny, déle po nich vydržíte plní a nebudete mít tolik chuti na další jídlo. Druhý typ vlákniny, vláknina nerozpustná ve vodě, na sebe vodu váže, což pomáhá průchodu snědených potravin naším trávicím systémem a tato vláknina usnadňuje vyprazdňování. Oba typy vlákniny jsou velice důležité a měly by být dostatečně zastoupené v našem jídelníčku.
Doporučovaný denní limit vlákniny je přibližně 25 gramů pro ženy a 35 gramů pro muže. Na první pohled se to může zdát hodně, pokud ale znáte ty „správné“ zdroje vlákniny, nebude pro vás vůbec problém zkonzumovat jí za den dostatek. Některé potraviny jsou na vlákninu opravdu bohaté a najdete ji v mnoha druzích zeleniny a ovoce, samozřejmě v luštěninách a na vlákninu jsou také velmi bohaté oříšky a různá semínka. Jestliže tedy dodržujete zdravý životní styl, pak by vám nedostatek vlákniny neměl dělat problém.
Pojďme si teď říct, proč je pro naše tělo vláknina tak důležitá a co se může stát, pokud ji nebudeme přijímat dostatek. Jak už jsme zmínili výše, vláknina hraje velmi důležitou roli ve správném fungování našeho trávicího systému a zajišťuje také dobrý chod našich střev. Při nedostatku dochází k různým trávicím potížím, nejčastěji se jedná o zácpu, plynatost, nadýmání či hemeroidy. Pokud ovšem svému tělu nedodáváme dostatek vlákniny dlouhodobě, koledujeme si i o mnohem vážnější problémy. Mezi jinými může jít o SIBO (bakteriální přerůstání střeva), syndrom děravého střeva, divertikulitidu či dokonce rakovinu střeva.
Stejně jako je nebezpečný nedostatek vlákniny, můžeme své trávení ohrozit i tím, že jí budeme konzumovat až příliš. O nebezpečí ovšem mluvíme u opravdu nadměrné, až extrémní konzumace, kdybychom vlákniny přijímali několikanásobek doporučovaného množství. V takovém případě bude vláknina naše trávení zatěžovat a zhoršovat a můžeme si tím způsobit vážné zdravotní komplikace. Nesnažte se tedy vlákninu „cpát“ do všeho. Zjistěte si, jaké množství vlákniny obsahují jaké potraviny a složte si z nich vaše celodenní minimum. A pokud nejste momentálně příliš zvyklí vlákninu přijímat, zvykejte na ni své tělo postupně a její dávky zvyšujte pomalu. Nárazové zvýšení vlákniny ve vašem těle bude spíš ke škodě než k užitku.
Asi vás potěší, že zdrojů vlákniny je opravdu mnoho, takže je z čeho vybírat. Nejvíce se nachází vláknina v potravinách jako jsou obiloviny (nejvíce žito, oves, ječmen a špalda, naleznete ji ale také v pohance, quinoe, bulguru či amarantu). Dále najdete vlákninu v oříšcích a semínkách, při jejich konzumaci si ale dejte pozor, protože jsou bohaté nejen na vlákninu, ale také tuky. Bohaté na vlákninu jsou samozřejmě i luštěniny a možná vás překvapí, kolik vlákniny se nachází v ovoci a zelenině. Maliny, ostružiny, jahody, avokádo, hrušky, jablka, pomeranče, artyčoky, pastinák, batáty, růžičková kapusta, kedluben, brokolice, lilek, mrkev, chřest, brambory, paprika, dýně a také cibule – to vše jsou zdroje bohaté na vlákninu.
S vlákninou vám pomohou i různé doplňky stravy. Ty jsou ideální, abyste své tělo navykli na zvýšený příjem a nebo mu zajistili dostatek vlákniny, aniž byste museli radikálně měnit svůj jídelníček či jíst potraviny, které vám příliš nechutnají. Natura Biotika je přírodní doplněk stravy bez vedlejších účinků konzumace a obsahuje vlákninový komplex, tedy různé druhy vlákniny z různých zdrojů. Jen to vám totiž zajistí jak dostatek vlákniny, tak také její dostatečnou kvalitu, abyste udrželi své trávení ve správném stavu.
Zjistili jsme, že k blokování reklam používáte rozšíření :(
Podpořte nás prosím deaktivací blokování reklam.