Joga Kundalini, na czym polega i jakie są jej efekty?
Kundaliní jóga je nejtantričtější a nejmystičtější odrůda jógy, která zahrnuje zpěv, dechová cvičení a opakované pozice (ásany). Jejich cílem je aktivovat vnitřní energii kundaliní neboli šakti. Jedná se o duchovní energii, která se nachází u základny páteře. Protože Kundaliní jóga tuto energii probouzí, má posílit vaše vědomí a pomoci vám tak překročit vaše ego. Někdy se tato praxe označuje také jako „jóga vědomí“. Jak začít cvičit kundaliní jógu? Vše se dozvíte v našem článku.
Ačkoli se kundaliní jóga cvičí po celém světě, její původ nám není zcela neznámý. Koncept energie Kundaliní existuje již po mnoho staletí a byl zmíněn již 1000 let před naším letopočtem ve starých védských textech. Kundaliní jóga je nejvíce spojována s Yogi Bhajanem – hinduistickým učitelem jógy. Právě jemu se připisují zásluhy o zavedení této praxe do západních zemí v 60. letech 20. století. Termín „Kundaliní“ je odvozen ze sanskrtského termínu a znamená „had“ nebo „hadí síla“, protože podle praktikujících je energie Kundaliní jako stočený had, který spí a není stimulován u základny páteře. Kundaliní jóga se cvičí proto, aby se tato energie aktivovala a pohybovala se vzhůru. Při cvičení jógy v nás tato energie začne vibrovat a proudit podél linie páteře, na níž se nacházejí některé čakry, což je sedm centrálních bodů ve vašem těle. Každá z nich je zodpovědná za jinou funkci v těle. Účastníci by měli pamatovat na to, aby 2-3 hodiny před první lekcí nejedli nic těžkého, protože prána (životní energie) se odkloní do trávicího systému a některá cvičení nemusí být proveditelná. Je tedy dobré mít na paměti, aby nedošlo k opačnému než zamýšlenému účinku – tedy ke zlepšení fyzického a emocionálního zdraví.
Kořenová čakra, známá jako první čakra neboli muladhara, má červenou barvu. Nachází se v dolní části páteře a je zodpovědná za správné fungování všech vnitřních systémů. Pokud máme zablokovanou první čakru, snadno se dostáváme do konfliktů, jsme smutní a často nevěříme ve vlastní síly a schopnosti. Někdy trpíme depresemi, problémy se střevy a reprodukčním systémem.
Má oranžovou barvu a nachází se v blízkosti pupku. Problémy s druhou čakrou přímo souvisejí se sexuální povahou a nedostatkem vnímaného potěšení a sníženou vitalitou. Často také s pesimistickým přístupem ke každodennímu životu. Zajímavé je, že sexuální a tvůrčí energie jsou si velmi podobné, takže sakrální čakra může také podporovat stimulaci tvůrčí energie.
Je jí přiřazena žlutá barva a nachází se mezi pupkem a hrudníkem. Její abnormální funkce se projevují jako agresivita, bezmocnost a často workoholismus. Doprovází ji nemoci související s trávicím systémem. Játra a žlučník jsou orgány, které trpí zablokováním této čakry. Úzce s ní souvisí také diagnóza cukrovky.
Toto zelené čakrové centrum se nachází v blízkosti srdce. Je zodpovědné především za pocity a empatii. Přestože lidé, kteří v sobě mají hodně empatie, pomáhají druhým a jsou společností oceňováni, často zapomínají na sebe, své potřeby a pocity. To úzce souvisí se srdečními problémy.
Má modrou barvu a ovlivňují ji všechny stavy nacházející se v oblasti hrdla, jako jsou bolesti, poruchy dýchání, astma, dysfunkce štítné žlázy, Lidé se zablokovanou modrou čakrou jsou plní špatných emocí. Mají v sobě mnoho smutku, viny a smutku.
Je silně spojena s funkcí mozku a má tmavě modrou barvu. Vyskytují se zde problémy s pamětí a soustředěním. Lidé, kteří mají tento energetický bod zablokovaný, jsou ve svém jednání krátkozrací a často zapomínají na důležité věci. Mezi nemoci, které postihují lidi s problémy v této oblasti, patří migrény a problémy s dutinami.
Má fialovou barvu a úzce souvisí s přírodou a psychikou. Pokud je zablokovaná, vede k depresím a způsobuje nesnášenlivost a sociální uzavřenost. Její odblokování nás činí otevřenými, plnými naděje a sebevědomými.
Předpokládá se, že se zvýšením energie Kundaliní pomáhá vyrovnávat tato energetická místa a přispívá k duchovní a fyzické pohodě. Říká se také, že pravidelné cvičení tohoto druhu jógy vede k duchovnímu osvícení, známému jako „probuzení Kundaliní“.
Ve srovnání s jinými formami jógy je kundaliní jóga duchovnějším cvičením. Stále zahrnuje fyzické aktivity, ale ty nejsou jejím hlavním zaměřením. Tím se liší například od hatha nebo vinjása jógy, které se točí především kolem pozic. Kundaliní je také přesnější a opakující se. Zatímco ostatní druhy jógy plynou s dechem, kundaliní jóga kombinuje zpěv, pohyb a dýchání podle určitých vzorců.
Kundaliní jóga se skládá ze šesti hlavních prvků, které se provádějí v následujícím pořadí:
Kundaliní jóga (kuṇḍaliní-jóga), Kresba těla v indickém rukopise znázorňující energetická centra (čakry), hlavní jemné kanály (nádí) a stočenou energii hada u základny páteře (kundaliní). Had je opět zobrazen na levé straně kresby.
Kundaliní jóga má několik vědecky i anekdoticky prokázaných účinků, jako např:
Stejně jako jiné formy jógy pomáhá cvičení kundaliní zmírnit stres a úzkost. Dokládají to četné vědecké studie. V roce 2017 účastníci jedné z nich pocítili po cvičení okamžitou úlevu a tento účinek přetrvával po následující tři měsíce. Podobná studie z roku 2018 ukázala, že osmitýdenní cvičení kundaliní jógy snížilo u účastníků hladinu úzkosti. Výzkumníci proto dospěli k závěru, že kundaliní jóga může být účinnou možností léčby pro osoby s generalizovanou úzkostnou poruchou.
V kontrolované studii z roku 2017 vědci zkoumali 81 účastníků s mírnou kognitivní poruchou. Účastníci byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina cvičila kundaliní jógu, zatímco druhá skupina absolvovala trénink na zlepšení paměti trvající 12 týdnů. Zatímco u obou skupin došlo na konci studie k výraznému zlepšení paměti, pouze u skupiny cvičící Kundalini došlo ke krátkodobému i dlouhodobému zlepšení kognitivních funkcí. To zahrnovalo schopnosti, jako je uvažování, řešení problémů a kognitivní flexibilita. Kromě zlepšení kognitivních funkcí měla skupina, která cvičila kundaliní jógu, na konci studie také méně příznaků deprese.
Další malá studie z roku 2017 zjistila, že kundaliní jóga může zlepšit pozitivní postoj k tělu a sebepřijetí. Tyto přínosy byly pozorovány u devíti žen s diagnózou anorexie a bulimie. Podle vědců může kundaliní jóga pomoci při léčbě poruch příjmu potravy prostřednictvím vyššího sebevědomí, a to také podporuje otevřenost vůči lidem a zlepšení vztahů.
Předpokládá se, že když se probudí energie Kundaliní, stanete se duchovněji spojeni sami se sebou i s ostatními. Tyto přínosy nebyly vědecky prokázány, ale naopak jsou podpořeny tím, na základě čeho lidé sdílejí své vlastní důkazy o této skutečnosti.
Mezi údajné přínosy patří např:
Pokud se kundaliní cvičí správným způsobem, je jen malá pravděpodobnost, že by její účinky byly škodlivé. Záludnost cvičení „správným způsobem“ však spočívá v tom, že je do značné míry spojena s učitelem, který vás vede. Bohužel se zdá, že ne všichni mistři Kundaliní jsou (zatím) schopni účinně vést všechny své žáky. Někteří mistři dokázali velmi rychle rozvinout vlastní zkušenost s energií Kundaliní, a proto se zdají být vhodnými kandidáty na výuku v jógové komunitě. To však nutně neznamená, že jsou schopni snadno provést stejným procesem i ostatní. kundaliní jóga může být pro někoho děsivou a úzkostnou zkušeností, protože může vyvolat silné emoce. Špatné zkušenosti s tímto stylem jógy mohou také sahat od frustrace způsobené několikaměsíčním cvičením bez výsledků až po psychotické epizody způsobené příliš intenzivním prožitkem jógy. ve staré tradici bylo jogínům dovoleno začít cvičit s mistrem této zvláštní formy, teprve když byli plně připraveni na prožitek Kundaliní. V moderním světě se však lidé o Kundaliní dočtou hlavně na internetu a kvůli jejím výhodám se rozhodnou začít cvičit okamžitě. Tak by se to dělat nemělo, takže je pochopitelné, že začít dobrodružství s touto formou jógy náhlým způsobem může vést k nepříznivým výsledkům.
Lotosová pozice se často používá jako začátek všech lekcí jógy, protože uvádí tělo do polohy příznivé pro meditaci a dýchání. Zároveň podmiňuje tělo k udržení správného držení těla – což by bylo třeba udržovat prakticky v každé pozici a stylu cvičení jógy. Lotosovou pozici provedete tak, že se posadíte se zkříženýma nohama na podložku, chodidla jsou natažená a směřují vzhůru ke stropu. Dbejte na to, abyste neměli pokrčené nohy, protože by to mohlo způsobit zranění kotníků. Držte rovná záda a nechte ruce klesnout ke kolenům, zatímco meditujete a nastavujete správný dechový rytmus. Tuto pozici nezkoušejte, pokud cítíte napětí v kolenou.
Pozice stromu je stejně meditativní jako fyzická – stejně jako každá jiná jógová pozice. Učí koncentraci a soustředění, přičemž se snažíte vyrovnat váhu na jedné noze. Začněte tím, že se narovnáte s rukama v bok. Pokrčte jednu nohu s kolenem směřujícím do strany a chodidlo opřete o opačné stehno. Při balancování můžete složit ruce před hrudníkem nebo je zvednout nad hlavu tak, že dáte dlaně k sobě.
Tato ásana se často používá na závěr cvičení jógy, a to především kvůli jejímu regeneračnímu charakteru. Většina lidí ji považuje za nejjednodušší pozici, protože při ní jednoduše ležíte na zádech s rukama a nohama na podlaze. Pravdou je, že je jednou z nejobtížnějších, protože vyžaduje ticho, klid a naprosté uvolnění – což dokáže jen málokdo, protože vyžaduje vyblokování všech fyzických i duševních rušivých vlivů a odpoutání se od každodenních starostí a stresu.
Pozice krávy a kočky se ve skutečnosti skládá ze dvou různých pozic, ale označuje se jako jedna, protože se téměř vždy provádí společně. Pozice spočívá ve stoji na všech čtyřech s koleny na šířku boků. Při nádechu provedete pozici Kráva a zvednete hlavu a hrudník ke stropu a spustíte břicho. S výdechem provedete pozici Kočka, při níž vystrčíte záda nahoru a přiblížíte bradu k hrudníku.
Pozice kobra je skvělá pro protažení zad, posílení ramenních svalů a zmírnění bolesti zad. Tuto pozici provedete tak, že si lehnete na břicho, nohy a holeně se dotýkají podložky a ruce držíte v blízkosti boků. Pokrčte lokty a položte dlaně naplocho na podložku blízko ramen. Poté s oporou v pažích zvedněte horní část těla tak, aby záda vytvořila oblouk, a zvedněte hlavu ke stropu.
Kundaliní jóga se velmi liší od jiných forem jógy, jako je aštanga nebo bikram. Mnohem více se zaměřuje na mentální a duchovní schopnosti. Naštěstí je to také velmi uvolněné cvičení, takže je důležitější vstupovat do lekce s otevřeným srdcem a myslí než s „otevřeným“ tělem.
Hodina kundaliní trvá přibližně hodinu – v některých případech až 90 minut. Záleží na škole jógy a propracovanosti praxe.
Existuje mnoho známých a dobrých knih o józe, které se opět používají při přípravě učitelů a v programech i pro samostudium. Vám však doporučujeme ty, které jsou čistě informativní a návodné. Většina nejlepších vydání je k dispozici pouze v angličtině. Pokud máte zájem rozšířit si své znalosti tímto způsobem, určitě byste měli sáhnout mimo jiné po takových knihách pro začátečníky a mírně pokročilé, jako jsou např:
Khalsa a Darryl O´Keeffe: 1. „The Kundalini yoga experience“, Guru Dharam S. Khalsa a Darryl O´Keeffe.
2. „Jóga pro skutečný život„, Maya Fiennesová
3. „Kundaliní jóga sadhana guidelines„, 2. vydání
4. „Kundaliní meditace„, Kathryn McCuskerová
5. „Božský vztah, dvě těla, jedna duše„, Nam Kaur Khalsa, Siri Atma Singh Khalsa
Pochází ze světa staré Indie a kdysi byla spojována s filozofií a náboženstvím. Dnes, přizpůsobená současným potřebám, je uměním, které pomáhá udržovat fyzickou a duševní kondici. Jóga se stala velmi oblíbeným cvičebním systémem a má prokazatelně mimořádně pozitivní vliv na naše tělo i mysl. Přínosů cvičení jógy je celá řada a my se je pokusíme stručně nastínit.
Především se díky dostatečně širokému spektru cviků rozvíjí prakticky každá svalová skupina, což má vliv na jejich prodloužení a vytrvalost. Zlepšuje také siluetu, zvyšuje pružnost kloubů a odstraňuje jejich neduhy. Upravuje také posturální vady. Jógová cvičení jsou prospěšná pro naši páteř, posilují její svaly a odstraňují bolesti zad. V neposlední řadě také posiluje naše kosti, takže jsou méně náchylné ke zraněním a zlomeninám. Pravidelné cvičení je skvělé pro lidi s vysokým krevním tlakem a srdečními chorobami. Jóga upravuje krevní tlak a umožňuje jeho regulaci na přirozenou úroveň. Jóga snižuje zátěž oběhového systému a současná námaha vyvíjená během cvičení posiluje srdce. V neposlední řadě má cvičení nesporný vliv na zrychlení metabolismu, což pomáhá kontrolovat hmotnost, spalovat tuky a snižovat hladinu cholesterolu. Kromě toho cvičení, které je součástí praxe kundaliní jógy, zvyšuje imunitu – méně často onemocníme. Proč cvičit jógu?
Nejnovější studie také ukazují, že pravidelné cvičení snižuje riziko Alzheimerovy choroby. Prostřednictvím cvičení se zvyšuje hladina kyseliny gama-aminomáselné, jejíž nedostatek může mít vážný vliv na rozvoj této nemoci.
Jóga se doporučuje také ženám, včetně těhotných. Cvičení především pomáhá udržovat pravidelnou menstruaci, což může nepochybně pomoci těm dámám, které se potýkají s podobnými problémy. Statistiky také ukazují, že jóga zmírňuje menstruační bolesti. Díky jejímu vlivu na děložní svalstvo se snižuje riziko potratu a tělo ženy cvičící jógu má velmi pozitivní vliv na vývoj plodu. Navíc jóga udržuje delší dobu biologickou mladost, zlepšuje kvalitu pleti a tím zvyšuje vaši krásu.
Jóga však neprospívá pouze tělu, ale také mysli. Cvičení zlepšuje především vaši náladu, schopnost soustředění a vnitřní duševní rovnováhu. Lékaři tuto formu rekreace stále častěji doporučují lidem vystaveným silnému stresu. Jóga totiž pomáhá nejen zbavit se přebytečných špatných emocí, ale také pomáhá imunizovat a stabilizovat emoční výkyvy. Jóga se doporučuje lidem trpícím chronickými depresivními stavy. Protože pomáhá zahnat špatné myšlenky a špatné nálady, které jsou takříkajíc „roznětkou“ depresivních stavů, zvyšuje náš pocit vnitřního klidu. Zlepšuje také sebevědomí. Zlepšuje se také schopnost soustředění a zapamatování. To má samozřejmě vliv na úspěch v osobním i profesním životě. Kromě toho je cvičení vynikajícím lékem na pocity hněvu. Jóga pomáhá odstraňovat agresivitu a obnovuje rovnováhu i v této oblasti. Může se ukázat jako velmi účinná, přirozená terapie pro všechny, které trápí špatná nálada nebo jen depresivní stavy.
Na samotný závěr je třeba říci, že jóga je skvělým způsobem, jak zlepšit… sexuální výkonnost u mužů i žen. Kromě celkového posílení těla a zvýšení flexibility jóga zkvalitňuje kardiovaskulární systém, a tím zlepšuje prokrvení dolní části těla. V neposlední řadě jóga také zvyšuje povědomí o vlastním těle, zlepšuje sebevědomí a zvyšuje sebedůvěru, což má vliv i na kvalitu intimní sféry života. Blahodárné účinky jógy na naše tělo a mysl jsou nesporné a obrovské. Jóga působí senzačně na celé naše tělo, zlepšuje vitalitu a krásu. Pomáhá bojovat proti stresu, zmírňuje depresivní stavy a snižuje hladinu hněvu. A co je také nejdůležitější, jógu může cvičit prakticky každý. Je fantastická pro ženy, muže, děti, dospívající, dospělé i seniory. Jógu lze cvičit s různou intenzitou a v různých sestavách, takže nabídku cviků lze přizpůsobit i lidem se zdravotními potížemi – v takovém případě se vyplatí poradit se s lékařem. Důvodů, proč si udělat čas na tuto úžasnou formu rekreace, je mnoho. Koneckonců jóga přežívá tisíciletí, a to musí o něčem svědčit.
Jóga není jen specifická sestava cviků, pozice psa dolů, meditace v pozici lotosového květu nebo cviky na protažení těla, ale příležitost prohloubit techniku práce se svým tělem v mnoha dimenzích. Je to schopnost naslouchat vlastnímu tělu, udržovat rovnováhu po fyzické, psychické i emocionální stránce. Je to spojení mezi myslí a duchem. Je to uvědomění si dýchání – které se rozšiřuje cvičením ohnivého dýchání – a také vnímání proudění energie ve svém těle. Kundaliní jóga je nesmírně populární, k jejímu praktikování se přiznaly i takové celebrity jako David Duchovny, Demi Moore nebo Madonna. Pokud tedy chcete zažít něco víc než jen fyzické cvičení, můžete se věnovat kundaliní józe. Tento nevšední zážitek si zamilujete.
Zjistili jsme, že k blokování reklam používáte rozšíření :(
Podpořte nás prosím deaktivací blokování reklam.